• Kõik viinamarjad on hapud

  05. august 2020

  Kellel poleks olnud elus hapusid viinamarju? Jah, natukene ikka on. Osadel on neid rohkem, osadel vähem. Kui vaadata enda mätta otsast siis…

  …olete te mõelnud, et vahel on inimesi, kes pidevalt teie valikuid maha teevad ja enda omi õigustavad kui ainuõigeid otsuseid elus. Need ainuõiged otsused elus muidugi viitavad sellele, et kui sa tegid teistmoodi, siis see „variant on halvem.“  Olgu see siis su töökaaslane, sõbranna, tuttav või Interneti foorumi anonüümne kommentaator.

  Vahel on nii, et vestlus sinu ja selle *kaaslase* vahel läheb juba nii ajuvabaks, et mõtled üldse- miks ma pean üldse põhjendama? Miks?

  Toon näiteid. „Magistrikraad? Kolme aasta pärast see ei kehti, kõik muutub.“ „Doktorikraad, hulluks õpid või?“ Või siis: “Ostsid uue kodu? Mhm, need uued majad on kõik kehva kvaliteediga. Vanasti ikka tehti häid maju.“ „Said uue töökoha? Appi, sa tõmbad end ribadeks.“ „Sa teed iga päev trenni? Issand, nii võid ära surra. Kas sul üldse perele jääb aega?“ „Sa mängid koguaeg oma lapsega, ulme, kuidas sa jaksad, sul endale jääb üldse aega?“ jne jne. Ma arvan, et paljud tundsid end neis kommentaarides ära.

  Tihti need kommenteerijad ise lisavad veel, et ala „ma iial ei tahaks elada uues majas või ma iial ei lähe õppima ülikooli, sest see on mõttetu ja kindlasti lihtne või ma iial ei hakka trenni tegema, sest see on kahjulik *ja siis loeb ette, mis kõik juhtuda võib*“

  Ma olen avastanud, et kui ma saan kelleltki neid kommentaare, siis neid mingil tasemel ennast häirib miski just selle teema juures nt. uus kodu, kommenteerija võib-olla ei saa endale uut kodu, aga tahaks kui võimalust oleks. Haridus, ta arvab, et ei suudaks ise ülikoolis hakkama saada (või ei leia aega ja tahtmist selle jaoks) või trenni puhul.. seal ma ei hakka isegi rääkima.

  Tegelikult me ei räägi enda hirmudest. Me väljendame neid konkreetsete hoiakutena, et näida enesekindlana, omistada meile teatud kuvandit nt. „Mina ülikooli ei lähe=mõttetu ja niikuinii lihtne, pole mõtet aega raisata seal, elukool on parem.“ Jah, see võib tähendada seda, et sa päriselt ei taha minna, aga tihti, kui see arvamus on nii kardinaalne, siis seal taga peitub midagi enamat ka nt. sa ei saanud sisse kunagi oma lemmik erialale, sul on pere ja nt sul puudub ajaliselt võimalus organiseerida endale õppimisvõimalusi (enamusjuhtudel jääb see siiski selle taha, et pigem ei võeta end kokku ja ei hakata organiseerima, osadel juhtudel muidugi on ka päriselt nii, et EI SAA). Iga kohustus ju tähendab ajalist piirangut. Olen nõus, et elukool on ka kool. Siiski…

  Mida mina aga avastanud olen? Kui võtta enda lisakohustusi nt töö + pere’le lisaks, siis seda paremini sa oskad aega planeerida- efektiivsemalt ja kreatiivsemalt, seda aktiivsemaks sa muutud.  See kõik juhtub kuidagi märkamatult. Kui ühel päeval kaovad sul need lisategevused tagant ära, siis sa justkui tunned pärast hoopis, et sul on liiga palju mõttetult vaba aega.

  Muidugi see oleneb ka inimtüübist, osad naudivadki kodus olemist peale tööd ja neile ei meeldigi ühegi hobiga ega harrastusega tegelda. See on ka okei, aga tavaliselt need inimesed on enda eluga sel juhul rahul ja nad ei kommenteeri kardinaalselt: “Ülikool on vale valik!“ „Uus maja ei kõlba absoluutselt kuhugi!“ „Trenn tapab!“ jne.

  Ma ei tea, kas inimesed ise märkavad, kui liiga palju viinamarju hapuks muutub? Ma ei oska öelda, äkki mul on ka neid liiga palju hapuks läinud, ennast on raske analüüsida. Mida sel juhul teha, kui tunned ära, et jah liiga palju hapusid viinamarju on? Ma soovitan meelega minna ise nt trenni tegema. Kasvõi ühe korra, kasvõi 30 minutit alguses. Peale seda on palju parem olla, peale seda ei tundu see trenn enam nii mõttetu. Kui ülikool on mõttetu, siis käi kasvõi ühel koolitusel, mis on 1-päevane ja sa juba tunned, et ülikool polegi enam nii mõttetu ja lihtne-ära-teha. Ülikool ju koosnebki tegelikult nendest kursustest, kus sa õppisid 1 päev. 1 päev = 1 loengupäev. Ülikoolis tuleb seda teha aastaid. Seda enam hakkad sa hindama, et 1 päev ei võrdu aastate pikkused koolitused. Siis avastad ka, et magistrikraad kehtib kauem kui 3 aastat.

  Lõpuks sa avastad, et sa hindad ENNAST ja enam ei ole vaja teisi kritiseerida ja magusaid viinamarju hapuks mõelda. 😊

  Airi
  Saku Läte
  Joogivesi, mis hoolib

   

 • Jälle klienditeenindusest..

  06. juuli 2020

  Kes viitsiks päriselt aktiivne olla ja hinnapakkumist teha meile suvel? Ehk siis Eesti „parim“ klienditeenindus. Ma tean, et igas firmas ja iga kliendijuhtum on erinev. Alati võib juhtuda, et kliendihalduril või sekretäril või autojuhil on halb päev, aga tihti ikkagi üritatakse pakkuda head klienditeenindust. Ma arvan, et meie ettevõttes on see prioriteet ja teistes suurettevõtetes tõenäoliselt ka. Miks ma seda...