• Mineraalid vees

    17. mai 2018

    Saku Läte joogivee allikana kasutatakse põhjavett, mida ammutatakse umbes 100 meetri sügavuselt maapõuest 450 miljonit aastat tagasi tekkinud kambrium ordoviitsiumi horisondist. Soomes nii kaunilt maapinda kujundav graniit on Eesti aladel pinnasekihtide alla jäänud, kuid siiski takistab meil sügavamat kaevu puurimast. Õnneks on aga graniit väga tugev kivim ning suurepäraseks põhjakihiks meie maa-alusele jõele.

    Saku Läte puurkaevust tulevat vett võiks nimetada ka allikaveeks või vähese mineraalainete sisaldusega mineraalveeks, kui sellele ei järgneks filtreerimist, millega võetakse veest välja suuremad mineraalained (peamiselt kaltsium ja magneesium). Mineraalainete eemaldamise eesmärgiks on pehmendada vett ning seeläbi säästa veejahuteid ja kohviaparaate katlakivi tekkimise eest, mis on peamiseks mureallikaks seadmete pika eluea tagamisel.

    Saku Läte joogivee ammutamine ja töötlus toimub meile kuuluvas pumbamajas, mis asub kohe tootmishoone kõrval. Pumbamaja on ümbritsetud ilusa rohealaga, mida nimetatakse sanitaartsooniks ning sealt saab, sademetest ja lumesulamisest, meie kaev suurema osa oma veest. Seetõttu peab olema see ala kaitstud võimaliku reostuse eest. Maa seest tulev vesi püsib aastaringselt ühtlaselt +5 ˚C juures (olenemata sellest, kas väljas on -30 ˚C või +30 ˚C).

    Sügavalt maa seest tulev vesi on, erinevalt pinnaveest (järved, jõed), kaitstud õhu reostuse eest. Põhjavee kihini jõudes läbib vesi väga erinevaid pinnasekihte, mis ühelt poolt puhastavad seda, kuid teiselt poolt rikastavad ka erinevate mineraalidega. Kõige tüüpilisemalt kuuluvad põhjavee koostisesse naatrium, kaltsium, magneesium, kaalium, raud, kloriidid, karbonaadid ja sulfaadid. Olenevalt ilmast (põud või vihmaperiood) võib nende sisaldus muutuda.

    Lisaks inimorganismile vajalikele mineraalainetele võib põhjavette jõuda ka pestitsiide põldude väetamisest ja putukatõrjest, tootmistest ning muudest kemikaalide tegevustest. Tagamaks, et meie vesi ei põhjustaks mingit ohtu meie tarbijate tervisele, teostame lõpptootele regulaarseid pestitsiidide analüüse Terviseameti laboris.

    Saku Läte joogivesi kuulub (ja on alati kuulunud) I kvaliteediklassi!

     

    Kadi Liimand
    tootmisjuht
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib