• Kuidas tõlgendada töökuulutusi: ettevõtte lubadused?

    05. august 2019

    See on väga keeruline teema. Igas ajas kipuvad olema töökuulutused pigem ühtset stiili ja ühtsete stamplausetega. Jah, on olemas näiliselt erilisemad töökuulutused, mis tegelikult on ikkagi sama stiili kommunikatsiooni osas. Sulle lubatakse ikka: arenev ettevõte, meeldiv kollektiiv, konkurentsivõimeline palk, tööd mainekas ettevõttes.

    Tõlgin teile, mida need lubadused ja laused tegelikult tähendavad. Fakt on see, et need tähendavad erinevate positsioonidega inimestele erinevaid asju.

    Arenev ettevõte: juhi positsioonil töötaja jaoks on see väga oluline lubadus. Vähemasti peaks olema. Ma loodan, et ükski juht ei lähe kuhugi ettevõttesse lihtsalt jalga kõlgutama ja salaja lootma, et midagi ei arene ja ei muutu. Arenev ettevõte tähendab, et ettevõttes ei hakka igav, on võimalus töötada uute projektide kallal ja ise alustada neid projekte. Muidugi mõnede firmade puhul pole välistatud, et see sõnapaar on lihtsalt sõnakõlks ja võetud sinna lihtsalt standardlausena. Siiski, eeldan, et enamus ettevõtted panevad selle info sinna korrektse ideena. Muidugi, kui liikuda juhtidest edasi, siis nt kontoritöötaja, tootmistöötaja, laotöötaja jaoks võib see arenev ettevõte tähendadagi just seda, et on siiski vaheldusrikas töö ja uusi projekte tuleb peale. See viimane eeldab ka muidugi uute asjade õppimist ja ise ka arenemist, see on asi, mida ma olen näinud, et nii mõnigi inimene pelgab. Töötaja peab siis ise hindama, kas talle meeldib selline ettevõte või mitte.

    Meeldiv kollektiiv: tegelikult ei saa mitte keegi garanteerida sulle meeldivat kollektiivi, sest igaühe jaoks on sõna „meeldiv“ väga subjektiivne. Tavaliselt tähendab see seda, et praegune kollektiiv on ühtehoidev, neil on laias laastus samad väärtused ja saavad omavahel hästi läbi. See tähendab seda, et kui töötaja tuleb intervjuule, siis vaadatakse ka seda, kas just see uus kolleeg sobiks kollektiivi enda isikuomaduste pärast. See on väga oluline, et mitte lõhkuda olemasolevat toimivat kollektiivi ja see on ka hea kandideerijale. Sel juhul kandideerija ei satuks meeskonda, kus tal endal pärast oleks ebamugav. Muidugi seda viimast ei saa 100% kunagi välistada: ükski personalijuht ega test pole 100% kindel, et teha ainult õigeid ja õigeid otsuseid.

    Konkurentsivõimeline palk: üldjuhul siis Eesti keskmine antud valdkonnas teatud suurusega ettevõtetes ja vajadusel kõrgem. Toonitan siinkohal, et just „antud valdkonnas“ mitte üleüldse Eesti keskmine. Osades valdkondades on palk oluliselt suurem Eesti keskmisest ja mediaanpalgast, osades valdkondades aga väiksem. Siin tuleb ka kandideerijal endal pisut tausta uurida. Kõige olulisem on siin, eriti spetsialistidel, toonitada, mida nad saavad ettevõttele pakkuda enda oskustega ja siis kõrgemat palka küsida. Kui sa nt oled ilma töökogemuseta või väga väikese töökogemusega ja soovid siis saada oluliselt kõrgemat palka ja ei oska ära põhjendada miks, siis su ootused on juba eos liiga kõrged ja sa pettud ise. Ka kandideerija peab tegema taustatööd ja mõtlema enda peale ehk milles sina hea oled või isegi oluliselt parem kui teised. Kõige halvem on oodata, et ettevõtted ise pakuksid sulle väga head palka (niisama) ja selle eest ei peaks väga midagi tegema. Kas sa ise tööandjana teeksid nii?

    Tööd mainekas ettevõttes: miks see peaks sulle korda minema? Vahet pole, mis maine? Tegelikult ju on vahet. Väga paljusid inimesi huvitab see, et kui nad mainivad, et nad töötavad nt. …. OÜs, siis nad saaksid tunda uhkust selle üle mitte ei peaks varjama või ei julgeks mainidagi enda firma nime. Teatud mõttes aitab ettevõte kõrge maine ka inimese enda mainet tõsta (näiliselt). See viimane on muidugi veidi keerulisem psühholoogia teema. Me ostame ka brände, et teatud määral väljendada seda, kes meie oleme. Me läheme tööle ettevõttesse, kellega meie väärtused klapivad. Vähemasti osad meist lähevad selle järgi.

    Muidugi, iga ettevõtte puhul võivad tähendada need sõnad ja lubadused erinevat asja. Seletasin laias laastus lahti, kuidas mina neid tõlgendan ja kuidas ka Saku Läte neid samu sõnu mainides lubabki just neid asju: ettevõte areneb (sul on võimalus ise projekte arendada), meeldiv kollektiiv (kõik saavad hästi läbi), mainekas ettevõte (Emori uuring 2019 kinnitab seda), konkurentsivõimelik palk (antud valdkonna keskmine või kõrgem).

    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib