• Kogemusi ürituste fotograafidega…

  29. juuli 2019

  Vahel on nii, et palkad üritusele kellegi „uue,“ kellega sa pole kunagi koostööd teinud. Sa küll näed tema tehtud töid ja need tunduvad täiesti normaalsed, lausa head ja sul tekib usaldusväärsus. Palkad selle inimese, ütled omapoolsed soovid ja siis see algab…

  Fotograaf. Lõpuks on käes hetk, mil saad fotograafi LÕPPVALIKU. See põnev hetk… ja siis sa avastad, et sul on kaustas 1000 pilti. Ilma naljata. Sulle on saadetud vist kõik pildid, mida selle paari tunni jooksul on suudetud teha. Siis sa meenutad esialgseid kokkuleppeid: valik parimatest piltidest. Fotograaf kommenteerib ainult: ei suutnud parimaid välja valida. Igaüks ise vaatab.

  Jah, see on ka võimalus…

  Pildid näitavad fotograafi taset. See ei ole tase. Hea fotograaf hindab ennast ja ei saada kõiki suvalisi klõpse, millest 90% on inimestel silmad kinni, ebaloomulikus poosis jne. Inimesel endal on pärast halb neid pilte vaadata. Fotod ettevõtte peost aga peaksid tekitama emotsiooni: seda positiivset ikka… ja siis see vaene inimene mõtleb, et issand küll ma olen ikka kole ja ju sellel vaesel fotograafil ei ole midagi peale hakata. Ei ole kole. Me kõik jääme imelikes poosides pildile, kui peo igast ajahetkest (ka su silmapilgutamisest) tehakse pilte.

  Parem on sel juhul jääda ainult videolahenduste juurde, kui igast ajahetkest üks kohmetu pilt saada.

  Söömine. Mulle kunagi õpetati ülikoolis protokolli loengus, et söövatest inimestest ei tohi etiketi kohaselt pilte teha. See pole viisakas. Ma olen täiesti nõus. Ma hea meelega paneks siia näiteid enda kogemusest, kus fotograaf pildistas söövaid inimesi (see ei ole ilus vaatepilt), aga austustest inimeste vastu ma muidugi seda ei tee. Head fotograafid teavad, et söövatest inimestest pilte ei tehta (need lihtsalt ei jää ilusad), aga heaks juhuks tasub seda alati üle mainida.

  Õnneks enamus fotograafid, kellega mina olen koostööd teinud on olnud siiski oma ala spetsialistid, aga jah vahel on juhtunud asju…

  Fotograafi töö on tegelikult väga raske. Need, kes on korraldanud palju üritusi teavad seda. Kujutan ette, et pool ajast või isegi teatud juhtudel rohkem kui pool on n.ö kaadritagune aeg ehk piltide väljavalimine, hindamine ja vajadusel ka töötlemine (kui nii on kokku lepitud). Ma ei mõtle siin kõhnemaks ja sirgemaks töötlemist vaid üleüldiselt nt. teatud filtrite lisamist, lõikamist vajadusel jne.

  Keegi uus ja huvitav võib tunduda algul hea mõte, eriti kui ta küsib ka odavamat hinda, aga siis ole valmis kõigeks selleks, mis ma üleval kirjutasin. Mõtle, mis su eesmärk on: kas lihtsalt, et keegi mingidki pildid teeks või et pakkuda inimestele üritusest ka pärast head järelemotsiooni.

  Muidugi võib lihtsalt ka seda esimest teed minna ja pärast koos lihtsalt naerda naljakate piltide üle 😊

  Airi
  Saku Läte
  Joogivesi, mis hoolib