• Plastikust, Saku Läte ja plastmass.

    29. aprill 2019

    Ma räägin siin hästi tihti turunduse telgitagustest minu silmade järgi ja enda tööst. Enamus ettevõtete blogid ikkagi keskenduvad sellele „õigele asjale“ ja promovad enda tooteid. Ma väga ei tee nii. Te niikuinii ei usuks, kui turundusjuht räägib kui head tooted meil on ja palun kõike ostke neid. Mida muud turundusjuhid ikka rääkida võiks? Nad on ju selleks palgatud. Tegelikult on ka meie tooted head, aga ma räägin teile hoopis keskkonnast sel korral.

    Saku Läte puhul olen tähele pannud mitmel korral, et inimesed kommenteerivad kuhugi: issand, nad toodavad ju plastikusse vett. See on plastpudel. Õudne keskkonnareostus!

    Mõtle korra… mõtle veelkord…

    Tegelikult ei ole õudne. Võib-olla on see keskkonna mõttes hoopis hea? Ja, võibki olla. Ma varsti selgitan lähemalt.

    Praegune trend on: öko, naturaalne, keskkonnasõbralik. Me isegi ei mõtle, mis võiks tegelikult olla loodusele keskkonnasõbralik. Me mõtleme, et puidust pudel on hea, plastikust halb, sest plastik on võlts. Jah, see on normaalne esimene mõte, mis võib pähe tulla. Nüüd aga, kas tõesti on puidust pudel parem looduse seisukohast?

    Oletame, et me hakkamegi kõiki asju tootma ainult loodusvaradest ja looduslikest asjadest. Kõik tooted oleksid öko ja naturaalsed igas mõttes. Ilus mõte eks? Kas sa reaalselt ka seda tahaksid? Kas inimkond suudaks ümber õppida ja enamus mugavustest loobuda? Mugavustest, mis on saanud meile täna igapäevaseks, nii igapäevaseks, et me ei märkagi, et see „pole öko“ ja ometi kirjutame tulihingeliselt seal Internetis, kuidas plastik on halb (omades ise teatud plastikosadest arvutit, telefoni…või isegi kangaid meie seljas, mis on sünteetilised).

    Mõtleme edasi.. väga paljud tootjad võtaksid maha palju puid, kaevaksid välja väga palju loodusvarasid. Ideekohaselt nad peaksid ju ka taastootma. Kas nad teeksid seda? Kas teatud loodusvarasid saab nii kiiresti taastoota võttes arvesse, kui suured on meie vajadused ja kui palju inimesi on siin planeedil?

    Siit tuleb appi tehismaterjal ja ka plastik! Muidugi, mis juhtus ka plastikuga oli see, et seda hakati lihtsalt loodusesse viskama ja teie endi poolt, tarbijate poolt. Süüdi on muidugi ka tootjad, sest.. nemad ju toodavad.

    Ma ei ütle, et kõik peaks olema plastikust, aga plastiku esialgne idee oli ju meid aidata mitte loodust sellega üle külvata (niisama). Ja siin räägin veelkord, kuidas minu jaoks Saku Läte on eeskujuks plastikuga toimetamisel.

    Reaalselt Saku Lätel on iga veepudel lepingul arvel (jap!), sellepärast sa neid looduses ei leiagi niisama vedelemas. KÕIK veepudelid lähevad taaskasutusse (pestes ja desinfitseerides ning taastäites veega) ning katkised pudelid või oma eluea ära elanud pudelid lähevad purustamisele ning neist toodetakse uus plastmasspudel Saku Lätele.

    Siin tasuks nüüd uuesti mõelda, et võib-olla peaksimegi kasutama tehismaterjale endiselt õilsal eesmärgil (mis aitaks nii loodust kui ka inimese rahakotti säästa). Loobuksime selle arvelt ilusatest-mugavatest lisapakenditest… kuid kas me oleme ka selleks valmis?

    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib