21. aprill 2025
Kätte on jõudnud aprill ja lähenema hakkab triatloni hooaeg. Talvistest sisetreeningutest jätkan endiselt ujumisega, küll aga jõusaal on vahetunud koduse ÜKE (erinevad harjutused kõhule, seljale, tuharale jne) vastu. Et hooajale vastu minna, siis lisaks trennidele tuleb tegeleda ka triatloniks vajamineva varustuse otsimise ja ostmisega.
Kohe jõuan ka varustuseni, aga enne veel märtsi treeningute kokkuvõte:
Seadsin sammud Pringstore´ (triatloni varustuse pood Tallinnas), kus Mallor Malmre mulle õiget varustust aitas leida ja seletas lahti, mida jälgida varustust ostes. Jagan teiega ka, mida ma teada sain! :)
Üks asi, mis on kogu triatloni vältel seljas, on triatlonikombe ehk riietus, mis jääb ka kalipso alla ning millega pärast ujumist jätkatakse rattasõitu ja jooksu.
Triatlonikombe on üks huvitav toode ja rohkem tehniline, kui ma arvata oskasin. Materjal peab olema vetthülgav ja kiiresti kuivav. Kui vesi on liiga soe ja kalipsot kanda ei tohi, siis läbitakse kogu võistlus ainult sellega. Lühikesed varrukad teevad triatlonikombe ka aerodünaamilisemaks, mis aitab ennekõike rattadistantsi kergemini läbida. Pükste osale on sisseehitatud padi, mis aitab rattasadulas end mugavamalt tunda, kuid see peab olema mugav ka joostes. Oluline on, et triatlonikombe on tihedalt ümber ning jälgida tasuks ka seda, et lukk oleks pigem pikk. Kui tahta distantsi ajal nt WC-sse minna ja kombe on väga lühikese lukuga, siis see on ääretult ebamugav. Väikesed asjad, aga olulised! Tasub jälgida ka, et seljal oleksid taskud, et saaks nt sporditoitu sinna panna.
Jätkates ujumisega, siis järgmine asi, milleta ei saa, on kalipso. Üks kõige olulisematest asjadest, mida kalipso ostmisel jälgida, on materjali elastsus. See peab seljas mugav olema ja tihedalt siiski keha ümber, et ujumisliigutused saaksid olla võimalikult vabad. Kalipso ostmise puhul ei tasu imestada, kui poes küsitakse pikkust, kaalu ja vajadusel ka ümbermõõte, et leida õiges suuruses toode. Ka see ei tohi olla liiga suur ega ka liiga väike. Kalipso on üks asi, mida tasub kindlasti enne ostmist poes proovida. Mina sain Mallorilt juhised, kuidas seda kõige paremini selga saada ilma materjali kahjustamata ning samuti jagas nippe, kuidas seda seljast ära saada. Kalipso ühelt poolt annab kehale parema ujuvuse, aga minul läheb silm kõige rohkem särama, kuna see hoiab keha rohkem soojas ja saab avaveeujumise hooaega varem alustada. Tavaliselt enne jaanipäeva ma avavette ei ole saanud, aga seekord on esimese triatloni start juba 08.06.25. Usun, et kalipso teeb selleks võistluseks treenimise külmas vees oluliselt meeldivamaks! Nii et kalipsot minge ostma poodi, kus teatakse triatlonist või avaveeujumisest. :)
Et avavees ujuda, on hea kasutada polariseeritud ujumisprille. Polariseeritud klaas võtab ära vee sillerdust ja annab parema nähtavuse. Avavees on vaja jälgida näiteks rajapoisid või kui neid on vähe, siis vaadata endale mingi punkt välja nt vastaskaldas, mille suunas ujuda. See kehtib ka trenni tehes.
Üks asi, mille ma veel ostsin, on kuivkott, mis pannakse ujujale ümber vöö selle küljes oleva paelaga ja see jääb siis vee peale, et ujuja nähtav oleks. See näeb välja nagu poi (selline, mida rannavalve kaasas kannab), aga mis täitub õhuga ja mõnel mudelil on isegi vile küljes. Kindlasti ei saa seda lugeda 100% turvaelemendiks, millele toetuda ent kes on vees nt krambiga hädas vms, siis kindlasti on ta abiks ja hoiab ujujat ilusti vee peal. Tänu kuivkotile oled kergemini märgatav ja kui näiteks sõber või pereliige kaldal ootamas ja vaatamas on, siis oled ka tema jaoks nähtav. Boonuseks on muidugi see, et kuivkotti saad mugavalt panna ka nt auto võtmed ja ei pea muretsema, kuhu need jätta. Kui tahta avaveeujumise ühistrenni minna, siis tihti on see kohustuslik element.
Mallor oli mulle väga suureks abiks ja tänu tema juhendamisele leidsin endale kogu vajamineva ujumisvarustuse, triatlonikombe ja ta andis nii palju kasulikke nõuandeid. Kogu see triatloni maailm on mulle uus ja kogenud spetsialisti soovitused on siinkohal väga olulised.
Kui ujumine juba teemaks on, siis saadan tervitused oma headele sõpradele Liisile ja Egertile, kelle kaudu ma kunagi üldse avaveeujumisega tutvust tegin. Ühekordsest väljakutsest osaleda Väikese Väina avaveeujumisel sai tegelikult viis aastat, kui üheskoos avaveetrenne tegime. Tõsi, varustuseks oli mul trikoo, müts ja prillid, aga ujusime ka jaanipäevast augusti keskpaigani vaid. Tänu sellele kogemusele on mul kindlasti ka natuke lihtsam valmistuda Ironman 70.3 võistluseks, sest avaveeujumine on midagi muud kui basseinis ujumine.
Varustus aga ujumisega ei piirdu, vaja läheb ka jalgratast ja kõike selle juurde käivat. Mul on tunne, et jalgrattast võiks kirjutada terve raamatu, aga katsun selle siiski oma järgmisesse blogipostituse mahutada. :)
Seniks aga mõnusat sportlikku kevade jätku kõigile!
Kaia