• Tervisliku toitumise teine äärmus

    27. detsember 2018

    Oled sa ka üks nendest inimestest, kes tulihingeliselt võitleb tervisliku toitumise eest? Tihti nt. emad lasteaedades või koolides võitlevad väga tulihingeliselt selle üle, et nende laps saaks tervislikku toitu, ettevõtted pakuksid tervislikke vahepalasid või tervislikku jõulupidu. Olen nõus. Osaliselt.

    Mis on tervislik? Mäletan juba kooliajast, et minu bioloogiaõpetaja toonitas alati, et toituda tuleb mõistlikult ja mitmekesiselt. Tervislik toitumine ei tohi kindlasti kaotada oma mõtet ja muutuda kinnisideeks. Tervislik toitumine peaks ideaalis tähendama seda, et sa saad toidust kätte kõik eluks vajalikud vitamiinid, mineraalained jne. Kindlasti võiks kaasneda tervisliku toitumisega ka mõõdukas liikumine.

    Ma tean täpselt, omast kogemusest, mida tervislik toitumine ei tähenda. Seda, kui see muutub kinnisideeks. Seda, kui sa piinlikku täpsusega jälgid, mida sööd. Olen selle tee läbi käinud puberteedieas ja kahjuks on selliseid inimesi veel, kes täna alles sellel teel on.

    Kinnisideed tervislikust toitumisest nimetatakse ortoreksiaks. Mida see täpsemalt tähendab? Ei, tegu ei ole anoreksiaga, kuigi sellest võib kujuneda välja ka see eelmainitud toitumishäire. Ortoreksia on soov iga hinna eest tervislikult toituda, nii et see on kinnisidee ja kindlasti ei tohi ortorektiku menüü koosneda ühestki ebatervislikust ampsust. Ta mõtleb söögile ja selle planeerimisele suure osa ajast enda päevast. See võib lõppeda asjaoluga, et terve inimene, tervislikus kaalus, hakkab piirama enda toitumiskoguseid ja lõpuks jääb väga vähe „tervislikke“ toite alles, mida ta süüa tohib. Reaalsus on aga see, et inimene ei saa tegelikult vajalikke toitaineid enam kätte ning tema kaal võib langeda väga väikeseks.

    Ma ei ole ka toitumise ekspert ja tervisliku toitumise ekspert. Küll aga olen nõus oma bioloogiaõpetajaga, et tervislik toitumine ei peaks tähendama meeletut kinnisideed sellest, kuidas õigesti toituda. Tervislik toitumine peaks olema mitmekesine ning isegi kui sööd ära ühe jäätise või kartulikrõpsutüki, siis see ei peaks tekitama sinus halba enesetunnet (kui sa muidu toitud õigesti).

    Ärge saage valesti aru, olen igati tervisliku toitumise poolt, olen nõus, et sellele tuleb tähelepanu pöörata, aga arvan, et tuleks rääkida ka asjaolust, millal tervislik võib muutuda ohtlikuks teises äärmuses (nt. suure kaalukaotuse või toitainete puuduse korral inimesel, kes juba oli ennem tervislikus kaalus). Tervislik ei pruugi alati tähendada väga vähe või vähe. Sellisel juhul võib muutuda tervislik juba ebatervislikuks.

    Mõlema äärmusega tasub olla ettevaatlik. Tihti keskendutakse sellele ühele äärmusele nt. liigsöömisele ja unustatakse ära teine äärmus nt. alatoitumine, mis on sama oluline teavitustööl.

    Seega, pigem tasub valida kesktee ehk süüa mõõdukalt, päriselt tervislikult.

    /tegu on personaalse arvamusega/

    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib