• Suunamudijad: „lihtne elu“, aga kes neile raha teenib?

    06. jaanuar 2020

    Vaatasin ühte saadet, kus üks suunamudija ehk inglise keeles influencer (nt. Instagrami kasutaja, kellel on päriselt palju jälgijaid ja fänne) ütles, et ta ei mõista, miks keegi peaks tahtma üldse tavatööd teha, kui saab olla suunamudija lihtsa eluga.  

    Oletame, et me keegi ei tee siis n.ö tavatööd (sh ka mitte freelancerid ehk inimesed, kes pakuvad ettevõtetele mingit konkreetset teenust enda ettevõttega või FIEna ja ei ole ettevõtte palgal). Hakkame kõik suunamudijateks ja mõjuisikuteks.

    Kes meile sel juhul raha teeniks? Sellisel juhul ei eksisteeriks ka klassikalisi ettevõtteid, tootmisi jne, lisaks lakkaks ka vajadus mõjuisikute järgi. See pole jätkusuutlik majandusmudel.

    Tegelikult on ettevõtete jaoks ka kasulik, kui mõjuisikute seas on suur konkurents. Nagu ma varasemalt olen rääkinud sel teemal ja ka meediast on läbi käinud, siis osad inimesed ostavad endale jälgijaid ja proovivad kuntslikult enda engagementi (nt. meeldimisi, kommenteerimiste arvu) paremaks muuta. Ettevõtete jaoks on oluline, et suunamudija tegevus tooks reaalselt tulemusi. Keegi ei soovi niisama sponsoreerida influencereid.

    Suur konkurents aga on eelduseks sellele, et suunamudijate kvaliteet oleks parem ja tase kõrge. Muidugi see omakorda viib ka hindu kõrgemaks (mõjuisikute tasu). Samas, ma eeldan, et ettevõte on pigem nõus maksma veidi rohkem, kui saab enda partneriks suunamudija, kes toob ettevõttele reaalset kasu.

    Siiski, ma loodan, et kõik inimesed suunamudijateks ei hakka ja teevad ka n.ö tavatööd. Tegelikult ei ole see suunamudijate elu kerge. Selle nimel, et olla hea enda valdkonnas, tuleb väga palju vaeva näha. Kuna konkurents selles valdkonnas on suur, siis ettevõtted eraldavad ise terad sõkaldest. Sellisel juhul võib juhtuda, et need suunamudijad, kes ei tee oma tööd hästi peavad ikka minema ja tegema seda „tavatööd.“

    Antud suunamudija mainis ka, et töö ei pea olema vaeva nägemine ja raske. Tegelikult ka tavatöö saab olla nauditav ja lõbus. Ükskõik, mida sa ka ei teeks, kui sa naudid seda valdkonda või enda tööd, siis see ongi sinu jaoks tore ja me ei tunne tööd tehes, et see oleks olnud väga suur vaeva nägemine. Siiski, vaadates tagant järgi, isegi kui sa naudid enda tööd ja teed seda väga innukalt, saame aru, kui palju rasket tööd on tehtud mingi eesmärgi nimel ja pärast oleme saadud tulemuse pärast õnnelikud.

    Seega, ärgem kartke tavatööd. Kui seda teha suure innuga, siis on pärast kõik raskused, mis ületatud said hoopis väga suur nauding ja tõuseb ka rahulolu enda saavutustega. Jah, me ei pea nimetama neid raskusteks, aga selleks, et eesmärke saavutada tuleb siiski midagi teha.

    Ei maksa ka ära unustada, et kui suunamudija saab tasuta tooteid ja teenuseid + töötasu enda tegemiste eest ning nimetab seda lihtsaks eluks, siis alati on keegi, kes talle seda raha teenib „raske eluga“: et ta saaks neid tooteid või teenuseid ja et ta saaks enda töötasu. Kui ettevõtte annab suunamudijale alati garantii (tooted või teenused ja maksab arve), siis Eesti suunamudijad üldjuhul vastugarantiid anda ei saa (ennustada palju nende tegevusega võiks ettevõttele kasu tulla). Väga vähesed mõjuisikud on väga põhjalikud Eestis, kes teavad täpselt enda auditooriumit, kes jälgivad ja annavad tagasisidet ettevõttele ning pingutavad päriselt selle nimel, et ettevõtetel ka otsene kasu oleks nendega koostööst.


    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib