• Palgad, vastutus Saku Lätes ja mujal…

    05. juuni 2019

    Väga kriitiline teema. Kindlasti keegi googeldab seda praegu kandideerides meile tööle 😊 lootes saada vastust küsimusele, kas Saku Läte maksab õiglast palka inimestele.

    Nüüd tuleb lakooniline lause…Õiglane palk on väga suhteline mõiste, iga inimese jaoks tähendab see erinevat asja. Tegelikult nii ongi.

    Palkade teema on alati selline teema, millest rääkida ei julgeta, aga mina täna julgen. Tõsi, numbritest ma detailselt ei räägi, aga põhimõttest räägin.

    Ma julgen täna ka öelda, et kõik inimesed arvavad, et nende palk peaks või võiks olla suurem. Isegi, kui sa saad selle unistuste palga, siis natukese aja pärast on sul suurem unistus. Nii peabki olema ja see on normaalne, alati võiks olla inimesel sihid ja soovid.

    Erinevatel ametipositsioonidel on erinevad palgad, mis on loogiline. Saku Lätes on väga suurel osal töötajaskonnast põhipalk + boonuse võimalus. Mis mulle meeldib on see, et boonus on üldjuhul reaalse suurusega (mitte sümboolne). Kui inimesed soovivad rohkem tööd teha, on neil võimalus ka rohkem teenida. Müügiosakonnas on see elementaarne, kuid Saku Lätes teenivad boonuspalka ka autojuhid ja tehnikud.

    Kui töökuulutustest võib lugeda, et ettevõte (ükskõik siis milline) pakub konkurentsivõimelist palka, siis ma usun, et täna Saku Läte puhul kehtib see lause ausalt nii. Palkade puhul tasub kindlasti tööle tulles läbirääkimisi pidada: see ei ole imelik või häbiväärne. See on normaalne.

    Kindlasti tasuks küsida töötasu selles suuruses, mida sa tunned, et sa oled väärt (vaadates turuseisu). Kogenud inimesed, kes on kaua tööturul olnud teavad seda, aga alles turule sisenejad ehk üldjuhul noored ei pruugi seda teada. Kui sa küsid meelega utoopilise summa ja tegelikult oleksid rõõmus ka mitu korda väiksema palgaga ning oletame, et turu keskmine ongi mitu korda väiksem ( ja ettevõte pakuks tegelikult üle sinu valdkonna keskmise), siis sa ei saa tõenäoliselt tööle. Siis sa mõtled, et aga ma oleks ju võinud vähem ka saada.. Ettevõte ei hakka sulle seda pakkuma. Miks? Ettevõtte suhtub sinusse austusega. Kui sa tunned, et alla teatud väärtuse sa ei ole nõus tööle tulema, siis nii on. Järelikult peitub sinus (ja sa ise tead seda) see miski, mis suudab töötada teisel tasemel ja juba oluliselt kõrgema tasu eest. See tähendab, et ettevõte ei hakka raiskama sinu aega või sind solvama. Kui sa saad veidi vanemaks, siis sa saad sellest aru paremini, sest siis sa oledki sinna jõudnud, kus sa päriselt ka teatud pakkumistest loobud nt. töötasu pärast, sest sa tead, et ka selle töö sisu järelikult ei ole sinu jaoks (oluliselt väiksem vastutus).

    Töötasu ja vastutus on omavahel seotud. Igal töötajal on muidugi tegelikult väga oluline roll ja vastutus, aga igal ametipositsioonil on omad mõjud. Mõni ametipositsioon vastutab terve ettevõtte arengu eest, mõni teatud rüma ja mõni võib-olla teatud kliendigrupi ees jne. Siin räägime ka erinevatest summadest, mida selle inimese vastutusala sisse toob nt. 1 kliendi teenindamine vs kogu ettevõtte strateegia juhtimine. Mõlemad on tähtsad, aga vastutusala on erinev.

    Ma tean, et n.ö tavatöötaja võib mõelda, et mis see direktori tasandil töötaja töö siis ka ära pole: „mõtleb seal oma „strateegiad“ välja, meie peame seda jama täitma, neil jube lihtne“. Tegelikult… Jah, tegelikult on väga raske. See strateegia peab päriselt raha sisse tooma, selle strateegia najal saame me kõik palka. Asjad ei tööta iseenesest. Kui see nii lihtne oleks, siis meil kõigil oleksid ju edukad ettevõtted. Muidugi toonitan, suur roll on siin IGAL töötajal. Lihtsalt vastutus on erinev.. ja töötasu.

     

    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib