• „Ma ei oska seda.. v.a tööintervjuul. Seal oskan kõike.“

  27. jaanuar 2020

  Olles nüüd teist korda magistriõppes ning samas omades ka tööintervjuude läbiviimise kogemust, siis mis jääb kõrvu?

  Tuled loengusse, sul on eksam ja enamus grupist kurdab, kuidas nad mitte midagi ei oska ja kui jube raske on. „Marju“ teeb kõiki asju alati hästi, aga ikka „mitte-midagi-ei-oska.“ Ma olin ka kunagi kooli ajal selline, aga nüüd tundub seda lausa naljakas. Ütlesin lihtsalt niisama, et ei oska justkui katteks, kui midagi peaks nihu minema. Heaks juhuks. Ise olin kindel, et oskan ja oskasin ka.

  Tuleb aga see sama Marju tööintervjuule? Oo, kuidas oskab kõike. Teoreetiliselt. „Ma õppisin seda ülikoolis“ ütleb ta uhkelt. Mhm, just, aga ma olin su kursaõde ja „sa ei osanud ju mitte midagi“ enda sõnul?

  Kumba Marjut siis peaks uskuma? Ülikoolis vaadates ei julgekski paljusid tööle palgata. Mõned inimesed „ei oska mitte midagi,“ „ei viitsi mitte midagi teha,“ „kardavad kõike“ jne.

  Ma tean, et ma olen nüüd natukene kriitiline (ja olin ju ise samasugune keskkoolis), aga nüüd avaldan tulevastele põlvedele saladuse: teie tulevane tööandja võib olla teie klassivend, teie kursaõde. Sa võid olla ühel päeval temaga ühe laua taga. Kõige kurvem on siis, kui sa oled terve ülikooli perioodi „ei-oska-midagi“ kuvandi endast jätnud. No ja eriti jama oleks see muidugi nt. arstiteaduskonnas.

  Sa ütled, et lähed hoopis ise ettevõtjaks ja sind ei huvita? Tore, aga su „tööandjad“ on sel juhul su kliendid. Igatpidi on oluline see, et sa päriselt ka oskaksid seda, mis teenust sa pakud või kellena töötad. Jah, alati saab juurde õppida. Lausa peabki. Kõike ei saagi teada, aga jäta meelde, et sa alati müüd ennast: ükskõik, kus sa oled. Vahet ei ole, kas sa töötad sekretärina kuskil ettevõttes, arvates et sa esindad ainult seda firmat. Esindadki, kuid sa esindad ka ennast ja enda kuvandit. Me kõik esindame.

  Võimendage pigem seda, milles te hea olete 😉. Loogiline, et kõike ei peagi oskama ja kõiges ei peagi hea olema. Muidugi võib seda alati ka välja öelda, aga kui iga kord öelda kõige peale, et ei oska..

  …siis võib juhtuda, et teised jäävadki sind uskuma. Isegi, kui see tegelikult nii ei ole.

  Airi
  Saku Läte
  Joogivesi, mis hoolib