• Kasvamine

  21. august 2018

  Oled sa kunagi mõelnud, et kui sina saaksid teha asju nii, siis sa teeksid kõike teistmoodi? Oled sa kunagi mõelnud, et sinu ülemus ei oska juhtida ja sina oskaksid palju paremini? Oled sa kunagi arvanud, et sa suudaks korraldada kõikide teiste osakondade tööd paremini kui keegi teine?

  Ma usun, et igaüks meist on kunagi elus mõelnud, et kui me oleks teistes kingades, siis teeksime asju justnimelt mitte ainult teistmoodi vaid lausa paremini. Ühel päeval võib juhtuda, et ühtäkki avastad, et sa kannadki juba uusi kingi ja oled selles rollis, kus sa kunagi teadsid, et teed kõiki asju teistmoodi ja palju paremini.

  Siis aga lööb reaalsus näkku. See töö, mis ennem kaugelt vaadates tundus nii lihtne, on nüüd järsku muutunud keeruliseks. Ennem oskasid sa kõiki probleeme linnulennult lahendada, aga nüüd mõtled, et ju on ajad muutunud ja täna ongi kõik keerulisem kui siis sinu eelkäijal?

  Miks on nii, et kõrvalt vaadates tundub teiste töö nii lihtne? Meie töö on keeruline ja raske, aga teiste töö on nii kerge, et seda saab lausa linnulennult lahendada sh. ilma vastava hariduseta, lihtsalt peale vaadates.

  Vahel ongi probleeme lihtsalt kõrvalt vaadates hea lahendada. Vahel võimegi jääda liiga ühekülgseks ja teatud mustrisse kinni, siis ongi hea, kui keegi annab sulle tõuke edasi liikumiseks.

  Vahel sa avastad hoopis, et su eelkäija ei teinudki asju nii valesti kui sa kunagi mõtlesid. Sa hakkad mõistma neid samme, mida tema astus ja hüppad ka ise vahel nendes jälgedes. Tõsi, täielikult samades jälgedes pole hea käia, sest siis ei toimuks arengut. Areng on edasiviiv jõud ja see peab toimuma koguaeg.

  Mingi aeg jõuad oma mõtetes tagasi aega, kui alustasid oma karjääri või alles esimest tööd ja siis taipad, et su mõttemaailm on tohutult muutunud. Kunagi sa teadsid kõike ja oskasid sekundiga öelda, kuidas asjad peaksid käima, aga nüüd… nüüd järsku mõtled, et sa tead nii vähe ja sooviks aina rohkem õppida ja kogeda. Nüüd võid mõista, et ka sinu juhil on keeruline ja sa võib-olla ei soovigi kunagi sinna jõuda. Sa soovid jääda spetsialistiks oma erialal ja teha seda hästi.

  Juht peab saama hakkama erinevate inimtüüpidega ja sa tead enda kogemusest, et see on ka igapäevaelus raske. Kõikidele ei saa meeldida. Kõikide soove ei saa arvestada. See on loogiline, sest nii palju kui on inimesi on ka arvamusi ja ettepanekuid.

  Sa olid kunagi alati arvanud, et kriitika on ka edasiviiv jõud. Teatud määral ongi. Mingi hetk saad aru, et on olemas ka elukutselised selle ameti esindajad, kelle ülesandeks on peamiselt vigu otsida. Vahel on see hea, enamus ajast rusuv. Kellele meeldiks kriitika? Seejärel avastadki, et vahel tasub iseennast rohkem kuulata ja ennast usaldada, sest sa olid ka kunagi see, kes teadis teoorias asju paremini.

  Lõpuks jõuad arusaamani, et parem on keskenduda rohkem enda tegevustele, mõelda vähem teiste vigadele (arvatavatele vigadele) ja proovida end mõttes asetada teistesse kingadesse, sest sa oled juba piisavalt kasvanud.

  *Pühendatud kõikidele, kes on kunagi arvanud, et teiste kingades on lihtsam käia ning seejärel avastanud, et päris nii see pole sh. kindlasti mulle endale ka.

   Airi