• Inspiratsioon

    17. september 2018

    „Vaata seda! Sealt saad häid mõtteid, mida võiks meie ka rakendada!“ „Me võiks ka nii teha!“ „Kõik teevad nii, sa teed ka järgmisel korral nii?“

    Ei! Ei! ja Ei!

    Räägin teile ühest endale südamelähedasest teemast seoses ürituste korraldamisega ning turundusega.

    Paljud arvavad, et loovtöötajad saavad kindlasti nn. inspiratsiooni vaadates teiste tehtud töid, käies konverentsidel, kuuldes edulugusid jne. Pean tunnistama, et paraku päris nii see enamusjaolt ei ole.

    Kui mul on tarvis teha loovtööd, siis ma lülitan ennast maailmast välja. Üldjuhul ei vaata inspiratsiooni saamiseks teiste tehtud töid, sest lihtsalt ma ei saa tavaliselt teiste töödest inspiratsiooni. Pigem on see minu jaoks segav faktor enda töö tegemisel.

    Seega, mind pigem häirib, kui keegi ütleb: “Me võiks ka nii teha.“ Ei võiks, sest kui see ei tule südamest, siis sa ei tee seda hästi. Üldjuhul. Vähemasti ei ole sa iseendaga rahul.

    Oluline vahe on inspiratsioonil ja kopeerimisel. Inspiratsioon võib mõnel inimesel tekkida ükskõik kus, ka eelmainitud konverentsidel, edulugusid kuulates, pimedas toas istudes, trenni tehes jpm. Inspiratsioon tekib sinu enda sees ja on sinu mõte, sinu enda hing ja arusaam, kuidas asju hästi ja põnevalt teha. Kopeerimine aga on inspiratsiooni surm.

    Kopeerimise puhul kasutad samasuguseid lahendusi, mida keegi teine on kasutanud ja seda sõna otseses mõttes kopeerides ehk iga hinna eest samamoodi tehes nagu keegi teine. Ma ei räägigi siinkohal, et peaks endale ratast hakkama igas valdkonnas uuesti ehitama. Loogiline, et (eriti meie turul) on teatud turupakkumised piiratud. Konkurents ei ole ääretult suur nt. kui soovid rentida huvitava lahendusega fotoboksi, siis lõpuks komistad ikka ainult mõne tegija otsa. Seega, ma ei saa öelda, et kopeerimine on see, kui su üritusel on sama fotoboks mis teisel üritusel või kui su peol esineb Koit Toome ja su sõbra firmapeol ka.

    Kopeerimise puhul üritad sa aga iga hinna eest jäljendada just seda lahendust (või terviklahendust), mida keegi tegi kuskil. Esiteks, ei ole see viisakas, sest sa kasutad kellegi teise mõtteid. Teiseks, kui sa pole enda hinge juurde pannud, siis üldiselt ka ei tule su üritusest/aktsioonist midagi head välja. Kopeerimine ei ole n.ö lollikindel. See, mis toimib ühe puhul, ei pruugi teise puhul enam toimida. Nii võidki avastada end mõtlemast, et mis ma valesti tegin, et minu puhul see ei toiminud? Võib-olla sa jätsid sellest välja enda emotsioonid, mõtted, ideed ja hinge?

    Inspiratsioon võib tekkida ükskõik kus. Minu puhul aga ei teki see kunagi sõnadest „me võiks ka nii teha.“ Kui su töö nõuab igapäevaselt uusi ideid (nagu minu töö), siis sa pead olema inimene, kes armastab hingega seda, mis ta teeb. Uusi ideid, innustust ja inspiratsiooni pole võimalik käsu peale ammutada. See peab tulema enda seest.

    Tegelikult ükskõik, mis valdkonnaga on tegu, see tahe, idee, teostus jms peab tulema sinu soovidest mitte sellest, et keegi ütleb sulle, milline sa olla võiks ja mida tegema peaksid või teisi matkides.

    Airi
    Saku Läte
    Joogivesi, mis hoolib