• Espressomasin, kohvimasin, kohviaparaat jne.

  15. jaanuar 2018

  Üks päev rääkisin ühe koostööpartneriga, kes ei teadnud, et Saku Läte rendib JURA espressomasinaid ja kohvilahendusi. Ta tundis nende kohta huvi ja mainis, et nendel oleks ka vaja kontorisse kohvimasinat, kuid espressomasin oleks nende jaoks liiga uhke. See pani mind mõtlema, et kuidas inimesed kasutavad kohvimasinate kohta erinevaid sõnu.

  Mis vahe on üldse espressomasinal, kohvimasinal, kohviaparaadil?

  Tegelikult võivad olla espressomasin, kohvimasin ja kohviaparaat üks ja see sama asi. Inimesed on lihtsalt harjunud neid sõnu kasutama erinevat moodi. Espresso on võõrapärane sõna ja võib esmapilgul tunduda, et espressomasin on teistest kohvimasinatest kuidagi erilisem? Tegelikult ei pruugi see nii olla. Jälgida tasuks siiski igat kohviaparaati ja igat kaubamärki eraldi olenemata, kas nad nimetavad end espressomasinaks, kohvimasinaks või muuks kohvivalmistamise aparatuuriks.

  Iga kohviaparaat ja iga kaubamärk on erinev. Mõni võib kohviaparaadi all mõelda täisautomaatset kohvivalmistajat nagu on nt Saku Läte sortimenti kuuluvad JURA masinad. Mõni inimene peab kohvimasinaks aga nn filterkohvimasinaid või hoopiski kapsel- või padjakohvimasinaid.

  Kaubamärgid tihti ise määravad, kuidas nad enda kohvi valmistamise masinat soovivad kutsuda. Meie nimetame JURA masinaid espressomasinateks.

  Espressomasin ei tähenda seda, et see kohvimasin valmistaks ainult espressot. JURA puhul on tegemist siiski täisautomaatsete kohvimasinatega või professionaalse sarja kohvilahendustega ehk mõlemal juhul valmistavad need masinad ka vahustatud piimajooke nt cappuccinot või lattet (ja muide ühe nupuvajutusega v.a kui sa just ei rendi või ei osta n.ö musta-kohvi-masinat).

  Täisautomaatsed kohvimasinad või espressomasinad või kohviaparaadid on masinad, mis teevad kogu töö sinu eest ära ehk masin on eelseadistatud ja muidugi on võimalik seda ümber seadistada. JURA puhul nt saad enda valitud temperatuuriga-, enda valitud kangusega-, enda valitud koguse piimaga kohvi või siis sa ei pea isegi ise valima, see töö on sinu eest algselt juba ära tehtud. Sinul piisab vaid nuppu vajutada. Ainult musta kohvi (sh. espressot) valmistavatel täisautomaatsetel kohvimasinatel on tihti käsitsi piimavahustamise võimalus olemas. Kohvijahvatamise jms töö teeb jällegi aparaat sinu eest ära.

  Mugavuse mõttes soovitan valida piimakohvi tarbijatel täisautomaatne kohvimasin, millega saab ühe nupuvajutusega valmistada ka cappuccinot, lattet ja vahustatud piima nt kakao jaoks.

  See, milline kohvimasin või valmistamise viis kellelegi sobib on individuaalne. Mõni eelistab valmistada lahustuvat kohvi, mõnele meeldib tarbida filterkohvi, mõni inimene naudib kapselkohvi jne. Muidugi kõige parem on tarbida värskelt jahvatatud kohviube.

  Sinu tassi jõudev kohvi kvaliteet sõltub väga paljudest asjadest: kohvi valmistamise viisist (ja masinast), kohviubade kvaliteedist, isegi tassist/papptassist, kuhu sisse sa kohvi valad.

  Iga inimene saab valida vastavalt enda soovidele kohvimasina. Iga kohvimasina kohta peaks uurima tema funktsioone, hooldamise lihtsust ja lähtuma vajadustest.

  Kui loed, et müüakse espressomasinat, kohvimasinat või kohviaparaati, siis kindlasti otsi või küsi lisainfot. Ära eelda, et nt kohvimasin on alati nt. filterkohvimasin või espressomasin alati täisautomaatne kohvimasin. Iga ettevõte, bränd ja inimene kasutab neid sõnu erinevalt.

  Airi Freimuth
  Saku Läte
  Joogivesi, mis hoolib!