• 10 uudset fakti kohvi kohta

    11. juuni 2018

    Olen nautinud juba viimased paar kuud Saku Lätest renditud kohvimasinat. Proovisin mõni aeg ilma kohvita hakkama saada ja toetusin tugevalt matchale vt siit. Küll aga ei tundnud ma, et kohvist loobumine oleks mu elukvaliteeti muutnud. Niisiis sai kohvigurmaan taas oma lemmikjoogiga ühendatud. Ma olen kindel, et neid inimesi on veel, kelle jaoks pole kohv mitte kofeiiniallikas, vaid ülim maitseelamus. Ma joon kohvi reaalselt maitse pärast ning ei tunne mitte mingisugust kofeiinilaksu. Võin vabalt mitu tassi järjest sisse laksata ning ei mingit pukslevat südant ega värisevaid käsi.
    Kui ma tahangi päeva jooksul nautida tavapärasest (kuni 3 tassi päevas) rohkem kohvi, siis valin tervise mõttes kofeiinivaba või viljakohvi. Kodus tarbin igapäevaselt Saku Läte kohviube, mis hands down on üks parimaid ja pehmeima maitsega ube. Ja uskuge mind, ma olen proovinud erinevaid brände ja sorte rohkem kui keskmine tarbija. Olen kohvist päris palju postitanud ning otsustasin tuua teieni see kord midagi täitsa uut! Räägime sellest, mida isegi minusugune kohvigurmaan varem kohvi kohta ei teadnud ehk 10 uut ja uskumatut fakti maailma parima joogi kohta!

    1. Kohv on teine enim vahendatud kaup maailmas.

    Kohe pärast naftat, ongi edetabelis järgmine kohv. Euroopa ja USA on suurimad kohvitarbijad ning Lõuna-Ameerika ja Aafrika suurimad tootjad. Päevas tarbitakse rohkem kui 2,25 miljardit tassi kohvi üle maailma. Kohvi tootmiseks on kasutusel u 11 mlj hektarit maad ja 25 mlj töötajat.

    2. Kohv tuleneb marjadest.

    Enamik inimesi ei ole päris täpselt kursis, missugune näeb kohviuba välja enne kui see on müügivalmis. Kõik kohvioad on algselt erkpunased marjad, mida kutsutakse “kohvikirssideks”. Ja kohv kasvab ikka puu otsas, mis on ka veel paljudele teadmata fakt. Kohvipuud võivad kasvada kuni 9-meetriseks, kuigi enamik on aretatud siiski kasvama meetriseks, et saaki oleks kergem korjata.

    3. Kohvi pole alati joogina tarbitud.

    Kohvi on tarbitud juba terve igaviku, kuid mitte alati joogina. Algselt tarbiti kohvi energiabatooni laadselt – jahvatatud oad segati kokku rasvaga ning seejärel söödi. Legendi kohaselt avastas kohvi üks karjus, kui märkas, et ta kitsed muutusid iga kord väga energiliseks pärast kohvipuu otsast marjade söömist.

    4. Kogu maailma kohvikasvatus leiab aset “Bean Belt“-is.

    Bean Belt” on ainuke piirkond Maal, kus kohvi kasvab sellele omase kliima tõttu. Sinna hulka kuulub Lõuna-Ameerika, Aafrika, osake Lõuna-Aasiast ja Hawaii. Sellesse piirkonda kuulub 50 riiki, kus on võimalik kohvi kasvatada. Kuigi kliima on sarnane, siis mullast ja kasvutingimustest tingituna on eri kohtades kasvatatud kohvi maitse vägagi erinev. See annabki võimaluse toota väga eri omadustega kohvisorte.

    5. Üheaegselt kõige ihaldatum ja põlatum kohv.

    Maailma kõige kallim kohvisort on kopi luwak. Originaalselt pärit Indoneesiast, valmib see kohvisort väga teistmoodi viisil. Nimelt pärast korjamist, seedib ja väljutab kohvioad väike metsik kaslane. Ühe sõnaga on tegemist kakakohviga, hehe. See protsess annab kohvile väga rikkaliku maitsekompleksi ning kohvitassi eest ollaks nõus välja käima lausa 50 dollarit või rohkemgi. Kui ma Balile peaksin varsti minema, siis proovin kindlasti ära! Kas sina oled proovinud?

    6. Eurooplased kutsusid kohvi algselt “Araabia veiniks”.

    Sõna “kohv” on pärit Araabiast “qahhwat al-bun”, mis tähendab otsetõlkes “vein oast”. Sellest fraasist sai peagi “qahwah“, millest sai Türgis “kahveh” ja lõpuks võeti Hollandis üle sõnana “koffie” ja Itaalias “caffe”. Kohv oli Türgis lausa nii suure mõjuga, et nende vaste hommikusöögile “kahvalti” tähendab otsetõlkes “enne kohvi” ja nende vaste sõnale “pruun” on “kahverengi“, mis tuleneb ka kohvist.

    7. Igas “Fight Club”-i stseenis eksisteerib Starbucksi kohvitops.

    Režissöör David Fincher on peitnud ära Starbuksi topsi reaalselt igasse stseeni. Võtke seda kui pühademüna, mida järgmine kord “Fight Club”-i vaadates taga otsida, haha!

    8. Kohvi joomine võib päästa su maksa alkoholist.

    On leitud, et kohv vähendab alkoholi kahjulikku mõju maksale ja sellest tulenevatele haigustele. Ühe uuringu kohaselt vähendab igapäevane kohvi joomine maksavähiriski lausa 40%. Kas see tähendab, et espresso martini on täitsa hea idee?

    9. Kaks maailma vanimat kassi jõid kohvi iga päev.

    Guinnessi rekordite raamatusse saanud kass Creme Puff tiitliga “maailma vanim kass” elas 38 aasta vanuseks ja suri aastal 2005. Tema omanik Jake Perry andis talle kohvi juua iga päev koos peekoni, muna ja brokkoliga. Päris ulme, et ka tema eelmine kass Grandpa Rex Allen oli varasem tiitli hoidja, kes elas 34-aastaseks ning järgis sama dieeti.

    10. Nimetus “Cappuccino” on saanud oma nime kaputsiini munkadelt

    Kaputsiinide ordu asutati frantsiskaanide ordu haruna 1525. aastal Itaalias. Mungad on tunnustatud ennekõike vaeste ja orbude abistamise eest. Kaputsiinidele on omapärane nende pikk pruun rüü, millel on terava otsaga seljal rippuv kapuuts. Itaalia nimetus sellele kapuutsile on “cappuccio“, millest mungad ka oma nimetuse on pälvinud. Munkade rüü värvus meenutas vahustatud piimaga segatud espressot, mille järgi saigi antud populaarne kohvijook oma nimetuse “cappuccino“.

    Viska pilk peale mu INSTAGRAMI ja FACEBOOKI AUHINNAMÄNGULE, kus loosime kummaski välja 2 kg Saku Läte fair trade kohviube!

    Merilin Taimre a.k.a Paljas Porgand